Twitter Türkiye ( @TwitterTurkiye ) Twitter Profile

TwitterTurkiye

Twitter Türkiye

Twitter Inc.'in Türkiye'deki resmi hesabı. Şirketimiz, ürünlerimiz ve ortaklarımız hakkında bilgiler içerir. http://t.co/U3xA8szfnp

San Francisco, CA

Joined on 4 August, 2011

https://twitter.com

  • 29 Tweets
  • 1.3m Followers
  • 15 Following

Fleets ile tanışın👋.
Twitter'da konuşmanın yeni yolu.
Bugünden itibaren Türkiye'deki herkese sunuluyor.

 72  118  11  Download

Replying to @Nonprofits: September 10 is #WorldSuicidePreventionDay, a day where people across the 🌎 come together to raise awareness and support.…

 0  0  105

September 10 is #WorldSuicidePreventionDay, a day where people across the 🌎 come together to raise awareness and support.

Want to help? Tweet with the hashtags below to join the conversation and spread the word to friends and family.

 157  42  105  Download

Replying to @TwitterSupport: No more having to scroll through Tweets to find out why something’s trending.

Starting today, some trends on Android a…

 0  0  543

No more having to scroll through Tweets to find out why something’s trending.

Starting today, some trends on Android and iOS will show a Tweet that gives context right away. More on Trend improvements:

 1,898  297  543  Download

Replying to @TwitterSupport: This new conversation experience is here for everyone! When composing a Tweet, tap “🌎 Everyone can reply” to change who…

 0  0  303

Replying to @Twitter: We tested, you Tweeted, and now we’re rolling it out to everyone!

 0  0  1,544  Download

This new conversation experience is here for everyone! When composing a Tweet, tap “🌎 Everyone can reply” to change who can reply.

We’re just getting started with features to help you feel safer Tweeting and have more meaningful conversations. Details:

 605  289  303  Download

We tested, you Tweeted, and now we’re rolling it out to everyone!

 6,005  873  1,544  Download

Direkt mesajlar için emoji ifadeleriyle daha fazlasını söyleyin! Bir ifade eklemek için web'deki mesajın üzerine geldiğinizde görünen❤️➕ sembollerine tıklayın ya da mobil cihazda mesaja çift tıklayın ve açılır pencereden bir emoji seçin.

 81  177  8

Kahramanlarımıza 🦸🏽Babalar gününüz kutlu olsun!

 211  95  17

Replying to @TwitterSupport: Hear us out: we're testing a new way to start a conversation.

 0  0  1,045  Download

Hear us out: we're testing a new way to start a conversation.

 3,725  1,059  1,045  Download

Replying to @TwitterSafety: There’s been a lot of conversation around Twitter’s enforcement actions recently. We want to take a step back and share…

 0  0  539

There’s been a lot of conversation around Twitter’s enforcement actions recently. We want to take a step back and share the principles we use to empower healthy public conversation through our product, policies, and enforcement...🧵

 1,609  449  539

Replying to @Twitter: Testing, testing...

A new way to have a convo with exactly who you want. We’re starting with a small % globally, so keep your…

 0  0  18,460

Testing, testing...

A new way to have a convo with exactly who you want. We’re starting with a small % globally, so keep your 👀 out to see it in action.

 66,095  13,186  18,460  Download

Şu an uzağımızda da olsa, her zaman yanımızda olduklarını hissettiren annelerimizin günü kutlu olsun.

 242  102  16

Daha fazla bilgi için @MILCLICKS adresini ziyaret edin ve @UNESCO ile geliştirilen ‘Twitter ile Eğitim & Öğretim’ kılavuzumuzu buradan indirebilirsiniz. 👇#PaylaşmadanÖnceDüşün #milclicks

 20  11  3

Twitter, yeni bilgi becerilerini göstermek için öğrenme ortamlarında kullanılabilir, aynı zamanda öğrenenler platformu kullanırken bir sorgulama tutumu geliştirmeye teşvik edilmelidir.

 24  5  8  Download

Okuldaki çeşitli konularda, öğrenciler kendilerini ifade edebilir, yeni bilgiler arayabilir ve Twitter'daki küresel bilgi ve iletişim topluluğunda aktif olabilirler.

 9  2  3  Download

Öğrenciler, paylaştıkları veya Retweet ettikleri içerik hakkında eleştirel düşünmeye teşvik edilmelidir. Öğrenme oturumları, öğrencilerdeki önyargıları araştırmak veya çeşitli hashtag'ler ve hesaplar ile bulunan seçili içerikteki önyargılar üzerine düşünmek için tasarlanabilir.

 9  1  3  Download

Benzersiz açık bir platform olan Twitter, herkes için bir iletişim aracına erişimi sağlıyor ve bu da geleneksel medya platformları için daha zorlu.

 7  1  2  Download

Twitter neler olduğu ve insanların neler konuştuğuyla ilgilidir. Twitter, günlük konuşmalar için bir platformdur ve bilgi ve haber paylaşımı için ya da sosyal aktivizm, özgür ifade ve araştırma için bir platform olarak kullanılabilir.

 7  1  3  Download

Medya ve bilgi okuryazarlığı artık her zamankinden daha önemli: güvenilir kaynakları belirlemek ve iyi bir medya değerlendirmesi yapabilmek için. @UNESCO medya ve bilgi okuryazarlığının modern yaşam için çok önemli bir beceri olmasının nedenlerini sıraladı. #PaylaşmadanÖnceDüşün

 60  40  14

Hayırlı Ramazanlar dileriz! #Ramazan

 246  37  24

End of content

No more pages to load